Category Транспорт
Necessary documents for cargo transportation

Документи при превоз на товари

Транспортът на стоки е ключов елемент в съвременната глобална икономика. Независимо дали става въпрос за сухопътен, морски или въздушен превоз, правилното документиране на товарите е от съществено значение за осигуряване на безпроблемно и законно придвижване на стоки между различни дестинации.

Тази статия ще разгледа основните документи, необходими при превоза на товари, тяхното значение и как те допринасят за ефективността и прозрачността на логистичните операции.

Транспортна Заявка (Договор за превоз)

Тя е споразумението между възложителя и превозвача, който ще извърши или организира определен транспорт. Този заявка съдържа всички необходими изисквания относно изпълнението на превоз на товари на територията посочена в заявката.

Той включва условията, при които и двете страни са се споразумяли за да влязат в сделката. Съвкупността от тези важни компоненти, често води до заключението, че транспортната заявка се явява солиден правен договор между превозвача и страната, която поръчва транспорта.

Товарителница

CMR товарителница

Издава се за международен автомобилен транспорт, съгласно Конвенцията за международни автомобилни превози на стоки (CMR). Тя по своя характер не е стоково-разпоредителен документ, но служи като доказателство за точно и срочно доставена пратка в крайния приемателен пункт.

Може да се определи също като тристранен договор, страни по който са изпращачът, превозвачът и получателят на стоката. С най-голяма отговорност по силата на ЧМР товарителницата е превозвачът, който е отговорен за цялостната или частична липса или повреда на товара от момента на приемането му за превоз до момента на доставянето му, както и за забавата при доставянето му. Образецът на международната товарителница представлява комплект от седем с еднаква поредна номерация части, всяка от които е с отделно предназначение.

Товарителница CIM - издава се за железопътен транспорт.

Товарителницата за железопътни превози по Конвенция COTIF представлява превозен договор между две страни – изпращач и превозвач. Той се сключва между изпращача и железницата-превозвач. По правило товарите се приемат за превоз в отправната гара, в СIМ нарочно е спомената “отправната железница”, превозният договор може да се сключи по СIМ още при приемането на стоката в дома на изпращача.

Товарителницата се попълва на френски, немски или италиански език. Може да бъде попълнена и на друг език, като най-често това е езикът на отправната страна. Железницата е отговорна за правилното съхранение на предадените придружителни формуляри. Тя отговаря за всички последствия от изгубването или някакво увреждане (разкъсване, изцапване, нечетливост и др.) на предадените или съхраняваните при нея актове. Заедно с това задължение за опазване на документите железницата има още и задължението да представи документите в определеното време на определеното място.

Air Waybill - въздушна товарителница

Въздушната товарителница, за разлика от останалите товарителници, представлява стоково-разпоредителен формуляр и намира приложение в международните авиационни превози на стоки и пратки. Международното транспортно право допуска прехвърлянето й във владение на друг субект, въпреки,че тя винаги е поименна. Това става чрез оформянето на конкретизирано поименно джиро.

Друга особеност, характерна за въздушната товарителница, е че изпращачът може да се разпорежда с посоката на товара, т.е. по време на полета той може да промени междинната или крайната аерогара. Въздушната товарителница съдържа информация относно началния и крайния летателен пункт, междинните кацания и претоварните бази, ако има такива, номера и датата на полета/полетите. Посочват се броя, вида и количеството на експедираните пратки, стойността на навлото за един килограм и общо в съответната валута, както и вида и стойността на други разноски по превоза, ако има такива.

За морски транспорт - Коносамент

Коносаментът е основен международен сертификат за превози на стоки по вода. Той представлява товаро-разпоредителен формуляр, но със стойност на ценна книга. Той създава правна предпоставка за покупко-продажба на стоките, описани в него, по време на транспортирането им.

Коносаментът се издава от капитана на кораба или от упълномощено от превозвача лице, като по силата му капитанът приема нареждането да товари стоката на борда. По този начин той играе ролята на документално доказателство за наличието на договор за превоз. Съставя се в четири екземпляра, на един от използваните в международната търговия езици.

Морското и речното корабоплаване е възприело коносамента под три основни форми. В зависимост от начина на неговото издаване или прехвърляне по посока на действителния правопритежател, същият се издава като:

  • Поименен коносамент – оформя се на името на конкретен получател, който е в правомощията си да получи пратката в разтоварния пристанищен център.
  • Коносамент на заповед – издаването му се базира на заповед, потвърдена от изпращача, получателя или упълномощения за целта посредник.
  • Коносамент на приносител – документът не носи характеристиките на конкретен получател на стоките. Всеки субект, с представянето на Коносамента пред митническите органи, заявява правомощията си за приемане на товара.

Коносаментът има действие преди всичко между превозвача и получателя на стоката, но поражда взаимоотношения и между изпращача и превозвача, до момента на представянето на стоката и извършването на митническите формалности от получателя.

  • Forwarder's Certificate of Receipt (FCR)Издаден от спедитора, потвърждаващ получаването на стоките.

Това е важен акт в международната спедиция и логистика, който служи като потвърждение за приемането на стоките от спедитора. FCR е създаден от Международната федерация на спедиторите (FIATA) и се използва широко в транспортната индустрия. Той удостоверява, че стоките са били получени от спедитора и че те ще бъдат транспортирани до определено местоназначение според инструкциите на изпращача.

Търговска фактура

Фактурата (от англ. INVOICE) е основен документ в международната търговия и играе основна роля в търговската сделка. Тя е източник на информация за различни цели. Това е документ, по силата на който се съгласуват между продавача и купувача условията по една сделка, относно количество, качество, цена, обща стойност и други данни, касаещи разчетните отношения между търговците.

Фактурата се попълва с печатни букви посредством печатно устройство или на ръка. Тя е част от цялата документация по една сделка.

Опаковъчен Лист

Издава се от изпращача и включва подробности за стоките, които се продават на получателя. Носи повече информация за брутно и нетно тегло на товара и действителните стоки, които ще бъдат изпратени. Обемът и теглото на всеки елемент е един от най-важните аспекти на този документ. Ако те са въведени вярно – страните в транспортната верига ще имат по-малко проблеми с транспортните дела, касаещи теглото на товара. Опаковъчният лист понякога се комбинира с търговската фактура за товара. По този начин всички горепосочени подробности включват и цената на товара. Списъкът за опаковане доказва какво е натоварено в камиона / ремаркето / или контейнера с достатучно подробности.

Фактура за Транспорт (навло)

Издава се след приключване на превоза (фактурата за транспорт) от превозвача, който иска възнаграждение от страната, която е възложила транспорта. То става дължимо според условията за падеж в договора за транспорт. Това е документ, дoказващ сумата за плащане. Той се използва за приключване на услугата, извършена от транспортната компания.

Ако има иск за щета или друг проблем, свързан със стоките за даден транспорт, възложителят няма законово право да „удържи” възнаграждение, преди искът да бъде уреден.

Необходими митнически документи

Митническа декларация (ЕАД) и Допълнителен ЕАД - Документ, който декларира стоките за износ пред митническите власти.

Съдържа подробна информация за стоките, изнасяни от дадена страна. Тя служи като официално заявление към митническите власти и е необходима за получаване на разрешение за износ. Основната цел на експортната декларация е да осигури прозрачност и съответствие с митническите и търговските регулации.

Съгласно разпоредбите на Митническия кодекс на Съюза (Регламент (ЕС) №952/2013 на Европейския парламент и на Съвета), всяка стока, предназначена да бъде поставена под митнически режим, подлежи на деклариране за съответния режим. Писменото деклариране по нормалната процедура се извършва с митническа декларация по образец и по нормативно определен ред (чл. 158 от Митническия кодекс на Съюза).

Официалният образец на писмена митническа декларация е Единният административен документ (ЕАД). Бланките на митническата декларация трябва да отговарят на определени изисквания за вид, размер, тегло и качество на хартията, цветното маркиране на отделните формуляри, разположението и размера на клетките. Митническите декларации се подават чрез формулярите, поместени в приложение 9, допълнения Б1—Г1 от Делегирания регламент на Комисията(ЕС) 2016/341 от 17 декември 2015 година.

Декларация за временно складиране

Съгласно изискванията на чл. 139 от Митническия кодекс на Съюза, всички несъюзни стоки, въведени на митническата територия на ЕС, трябва да бъдат представени пред митническите органи от лицето, което ги е въвело или от лицето, което е поело превоза на стоките след тяхното въвеждане. Определящ фактор за това, кой подава Декларацията за временно складиране (ДВС) е видът на транспорта и превозното средство.

Декларацията за временно складиране се подава по електронен път към митническите информационни системи съгласно утвърден образец. Когато митническите органи изискват подаването на ДВС и посредством хартиен екземпляр, то тогава е необходимо да бъдат изготвени най-малко два еднообразни екземпляра. ДВС задължително се подписва от лицето, което я подава.

Когато стоките преди да бъдат представени пред митническите органи във вътрешно митническо учреждение, са превозвани под режим транзит, тогава ролята на ДВС може да има представеният транзитен документ (формуляр на ЕАД за режим транзит, Карнет TIR или Карнет АТА), предназначен за получаващото митническо учреждение.

Декларация за стойността (ДС / D.V.1)

Когато е необходимо да се установи реалният размер на митническата стойност на внасяните в Съюза стоки, към митническата декларация за внос се изисква прилагането на Декларация за стойността (Декларация за данните, свързани с митническата стойност D.V.1).

Застрахователни документи при превоз на товари

Застрахователни формуляри /карго застраховка/ при международните плащания.

„Карго” е застраховка на стоки по време на превозването им и са предназначени за внос, за износ или за реекспорт. Основните застрахователни актове / „карго” / са:

  • застрахователно писмо.
  • застрахователна полица.
  • застрахователен сертификат.

Финансови документи

  • Акредитив - Банков документ, който гарантира плащането на стоките.
  • Финансова фактура - Предварителна фактура, издадена преди доставката на стоките.

Формуляри за специфични товари

  • Опасни товари - Документ, изискван за транспорт на опасни материали.
  • Сертификат за фитосанитарен контрол - За транспорт на растения и продукти от растителен произход.
  • Ветеринарен сертификат - За транспорт на животни и продукти от животински произход.
  • Сертификат за качество - Удостоверява качеството на стоките.

 Стокови и логистични документи

  • Складова разписка - Удостоверява съхранението на стоките в склад.
  • Договор за спедиция - Споразумение между изпращача и спедитора за организацията на транспорта.
  • Застрахователна полица - Удостоверява застраховката на стоките по време на транспорта.

 Регулаторни документи

Лицензи и разрешителни - Специфични документи, изисквани за определени видове стоки или услуги.

За всяко моторно превозно средство, с което фирмата превозвач извършва дейността, министърът на транспорта и съобщенията или оправомощени от него длъжностни лица издават съответно удостоверение за обществен превоз на моторно превозно средство ( лиценз за превоз на товари).

Необходими условия, за да ползвате услугата:

  • Физическо или юридическо лице, регистрирано като търговец по Търговския закон.
  • Установеност на територията на РБ.

Подаване на документи за издаване на лиценз

  • Заявление за издаване на лиценз за обществен превоз на пътници/товари на територията на Република България.
  • Протокол за съответствие с изискванията за установяване на територията на Република България.
  • Справка за доказване на финансова стабилност на лиценз за обществен превоз на пътници/товари на територията на Република България.
  • Списък превозни средства РБ

Всеки от тези документи има своята роля и значение в процеса на международния транспорт и логистика. Те не само улесняват движението на стоките през граници и територии, но също така гарантират, че всички законови и регулаторни изисквания са спазени. От правилното им попълване и използване зависи успешното и безпроблемно извършване на транспортните операции.